ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Lietuva ragina imtis priemonių dėl sudėtingos situacijos pieno sektoriuje

Straipsniai
   Šių metų birželio 18 d. Liuksemburge įvyko Europos Sąjungos Žemės ūkio ir žūvininkystės Tarybos 3176 – oji sesija, kurios metu Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kreipėsi į kolegas ministrus, reikšdamas didelį susirūpinimą dėl sudėtingos ir vis blogėjančios situacijos pieno sektoriuje.
   Europos Sąjungoje toliau mažėjant pieno produktų kainoms, privačiam saugojimui jau yra priimta 85 tūkt. tonų sviesto. Tačiau šis tik nežymiai atsilieka nuo kriziniais 2009 metais privačiam saugojimui priimto sviesto kiekio.
   Šių metų vasario – gegužės mėnesiais Lietuvoje pieno supirkimo kainos sumažėjo 23,1 %, o vasaros laikotarpiu jas ketinama mažinti dar labiau. Dėl sumažėjusių pajamų pieno gamintojai „užšaldo“ pradėtų investicinių projektų, nukreiptų pieno ūkiams modernizuoti, vykdymą, ketina riboti ar net visai atsisakyti pieno gamybos.
   Lietuvos pieno sektoriaus veiklos rezultatai labai priklauso nuo užsienio prekybos pieno produktais sąlygų, nes Lietuva yra orientuota šalis į pieno produktų eksportą. Mūsų šalies pieno pramonė eksportuoja daugiau kaip 50 % viso perdirbamo pieno produkcijos (37 % viso eksporto sudaro eksportas į trečiasias šalis).
   Žemės ūkio ministerija mano, kad šiuo metu taikomos Europos Sąjungos rinkos reguliavimo priemonės nėra efektyvios esamoje situacijoje, todėl būtina kuo greičiau imtis skubių papildomų priemonių jai stabilizuoti – Lietuva prašo Europos Komisijos dar kartą peržiūrėti savo poziciją dėl laikino eksporto grąžinamųjų išmokų mokėjimo atnaujinimo už eksportuojamus pieno produktus. Lietuva tiki, kad eksporto grąžinamosios išmokos padėtų Europos Sąjungos eksportuotojams išlikti konkurencingiems pasaulinėje rinkoje ir stabilizuotų padėtį.
   Taip pat, atsižvelgiant į vidutinio ir ilgo laikotarpio perspektyvas, Lietuva mano, kad būtina atnaujinti pasenusias intervencines sviesto ir lieso pieno miletlių kainas, kurios turėtų labiau atspindėti nuolat augančius gamybos kaštus.
   Mūsų šalies ministro kreipimąsi palaikė dar devynių šalių ministrai. Europos Komisija pažadėjo dar mėnesį laiko stebėti rinkos kainų pokyčius ir, jei padėtis nesikeistų dėl konkrečių rinkos reguliavimo priemonių spręsti liepos mėnesį įvyksiančioje Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos sesijoje.

Atgal